درباره وب سایت:


آرشیو:


آخرین پستها :


جدیدترین مطالب:


جدیدترین کلیپ های طبیعت و حیوانات:نویسنده:


ابر برچسبها:


آمار وب سایت:
ایرن: خشکسالی و کم آبی موجب خروج حیات وحش از زیستگاه خود در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد دستگرد امامزاده شده و سبب به دام افتادن این جانوران توسط افراد سودجو و یا مرگ زیستمندان را فرآهم آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خشکسالی موجب شده حیوانات حفاظت شده از قبیل کبک، تیهو، بلدرچین و برخی پستانداران از جمله پازن و تشی(نوعی جوجه تیغی) و ... از پارک ملی تنگ صیاد دستگرد امامزاده خارج شوند.

این حیوانات که برای دستیابی به منابع آب از این زیستگاه خارج شده اند و به باغات حاشیه تنگ صیاد یعنی چاه فرهاد دستگرد امامزاده و فرخشهر هجوم آورده اند.
وی تصریح کرد: این امر نشانه کمبود آب و مواد غذایی در زیستگاه این جانوران است.
همچنین کوهنوردان دستگرد خبر از مشاهده لاشه چند قطعه کبک و تیهو در دامنه کوههای منطقه شکار ممنوع تنگ صیاد داد که احتمال دادند ناشی ازعطش فراوان و نبود منابع آب بوده است.
کمبود منابع آب و مواد غذایی موجب شده جانواران از قبیل کبک و تیهو از تنگ صیاد خارج شوند و به دام افراد سودجو قراربگیرند.
مدیرکل محیط زیست چهار محال و بختیاری درگفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ازسال 87 تا کنون در این استان خشکسالی داشتیم که تقریبا هنوز این خشکسالی ادامه پیداکرده وهم اکنون ذخایرسفره آبهای زیرزمینی به شدت در این استان کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه دو اشکال عمده در بارش این استان وجود دارد بیان داشت: کاهش بارش یکی از عوامل است وسبک بارش که قبلا بصورت برف بوده دراین استان عوض شده است.
وی با بیان اینکه بیشتر بارشهای امسال به صورت باران بوده ودر حد آبهای سطحی از استان خارج شده، عنوان کرد: به همین دو دلیل ما در منابع آبی به خصوص در قسمتهای حفاظت شده با مشکل کمبود آب مواجه هستیم.
وی عنوان کرد: در تنگ صیاد 48 قنات وچشمه داشته ایم که30 چشمه و قنات کامل خشکیده و18چشمه بین50 تا 80 درصد کاهش دبی آب دارد.
وی ادامه داد: به خاطر خشکسالی چند سال اخیر بروز آتش سوزی درمنطقه هلن را داشتیم ودر سال گذشته 18مورد آتش سوزی در منطقه هلن اتفاق افتاده است.
مدیر کل محیط زیست چهار محال و بختیاری عنوان کرد: امسال در تالاب گندمان به خاطر خشکسالی و عدم بارش و کمبود آب سطح تالاب خشکیده است.
سعید یوسف پورعنوان کرد: در این تالاب در سال 88 آتش سوزی داشتیم که به مدت 40 روز تا عمق30متر سطح این تالاب سوخت.
وی با اشاره به مناطق دیگر حفاظت شده این استان گفت: مناطق حفاظت شده قیصریه، شیدا و سبزکوه نیز در این استان با مشکل کمبود آب کمتری مواجه هستند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده درمنطقه حفاظت شده تنگ صیاد بیان داشت: بیش از30 آبخشور فلزی وسیمانی در این منطقه احداث شده وتعدادی از چشمه ها وقنوات لایه روبی ومرمت شده است.
وی عنوان کرد: یک دستگاه تراکتور و دو دستگاه تانکرچرخی حمل آب در این منطقه تهیه شده که آب مورد نیاز حیات وحش را به صورت سیار تامین می کند.
وی با بیان اینکه نتوانسیم تمام مشکلات ناشی از خشکسالی را در این منطقه از بین ببریم یادآور شد: تمام تلاش خود را برای جلوگیری از خروج حیات وحش در تنگ صیاد دستگرد امامزاده انجام می دهیم.
مدیر کل محیط زیست چهار محال و بختیاری عنوان کرد: در تالاب گندمان ما سه تانکر آبرسانی ویک دستگاه تراکتور سم پاش مقابله با آتش سوزی تهیه کردیم ودر اختیار مدیریت تالاب ها قرارداده شده است.
یوسف پورکمبود نیرو درسطح مناطق حفاظت شده را یکی از مشکلات مهم حفاظت محیظ زیست این استان برشمرد و تصریح کرد: در یک ماه گذشته 10نیرو به پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد اضافه شده است وچهار نیرومحیط بان نیز به تالاب گندمان اعزام شده اند که برای اسکان آنها کانتینر وچادروامکانات موقت اسکان تهیه وفراهم شده است.
وی با بیان اینکه تا هنگامی که آب نباشد مشکلات نیز پابرجاست، یادآور شد: پرندگان برای رفع آب به باغات ومزارع هجوم برده اند و خوشبختانه اکثر باغبانان در این خصوص همکاری کرده اند ومقداری از آب مزارع خود را در اختیار حیوانات این منطقه گذاشته اند.
وی بیان داشت: با این حال افراد متخلف وسودجو از این شرایط سوء استفاده و با اسلحه خفیف وتله اقدام به شکار حیوانات می کنند.
مدیرکل محیط زیست چهار محال و بختیاری عنوان کرد: در سال جاری سه مورد آتش سوزی سطحی در منطقه تنگ صیاد و دو مورد در منطفه هلن رخ داده است.
سعید یوسف پوراذعان داشت: آموزش به تعدادی ازاهالی وماموران اجرایی از اقدامات دیگر این سازمان در مبارزه با خشکسالی و آتش سوزی است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر محیط زیست این استان مشغول تهیه علوفه برای حیات وحش درمواقع بحرانی است.
مهمترین پستانداران شناسایی شده در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد خار پشت گوش بلند، خارپشت ایرانی، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای، خفاش بال سفیدخفاش بال بلند، شغال، گرگ، روباه، گربه وحشی، پلنگ، کفتار، گراز، جربیل بلوچ، موش، تشی، خرگوش، پایکا، رودک و حفار افغانی هستند.
مجموعه پارک ملی تنگ صیاد با مساحت 27 هزار هکتار در هم جواری دهستان دستگرد امامزاده و 15 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic